Top
آیین نامه انضباطی
 

به نام خداوند بخشنده مهربان

مقدّمه

انسان موجودی است که مسئول و مکلّف آفریده شده است . لذا ضرورتاً پذیرش مسئولیّت نیز درفطرت او نهفته است . مسئولیّت پذیری رابطه انسان را  با خود ، اجتماع و خداوند شکل می دهد و سبب رشد و پرورش هماهنگ او می گردد ، ما می خواهیم فرزندانی داشته باشیم که در عین گذر از مراحل رشد ، از کودکی تا بزرگسالی مسئولیّت های متناسب با هر یک از این مراحل را درک و از عوارض ناشی از عدم حسّ مسئولیّت و بی تفاوتی در امان باشند .

رعایت انضباط یکی از عوامل مسئولیّت پذیری و مقبولیّت فرد در نظر دیگران است و مقبولیّت ضمن ایجاد اعتماد به نفس، امنیّت خاطر ، شادی و آرامش روحی ، یک امر اجتماعی است که منجر به حفظ حدود و مقرّرات درخانه ، مدرسه و جامعه می گردد .

انضباط چه در بعد فردی و چه در زندگی جمعی و روابط اجتماعی ، نیروهای ذهنی و جسمی  دانش آموز را سازمان بخشیده و از اتلاف آن جلوگیری و او را یاری می نماید تا به اهداف خود بهتر جامه ی عمل بپوشاند و در مجموع ، آمادگی پذیرش و درک مقرّرات و قوانین را به دست آورد .

سخنی چند با اولیای محترم

 یکی از عنایات خداوند متعال به مدرسه ی راهنمایی معلم که از افتخارات این مجموعه محسوب می شود ، حرکت در ذیل انوار اهل بیت عصمت و طهارت صلوات الله علیهم اجمعین و حول محور ولایت می باشد و از آن جایی که ما معتقدیم نظام ما یک نظام ولایی و تحت رهبری ولایت مطلقه فقیه می باشد و اطاعت از ایشان را بر خود واجب می دانیم با تأییدات خداوند متعال و تحت توجّهات حضرت ولیّ عصر عجّل ا... تعالی فرجه الشریف ، سال جدید را آغاز می کنیم .

نیک می دانیم که توفیق ما و شما در ابعاد گوناگون و گسترده ی امر تعلیم و تربیت مشروط به هماهنگی ، هم فکری و هم کاری دقیق و صمیمانه ی این دو نهاد اصیل ( اولیای مدرسه و اولیای دانش آموز ) جامعه می باشد . لذا رشد اخلاقی و علمی فرزندان شما به آگاهی ، فراست ، توجّه ، دقّت و ارتباط مستقیم اولیای محترم با مدرسه بستگی دارد .

با توجّه به نکات فوق خواهشمند است آیین نامه ی انضباطی مدرسه را کاملاً برای فرزندتان تشریح نموده و ایشان رابه رعایت کامل آن در داخل و خارج از مدرسه ملزم فرمایید .

 

 

ضمناً درخواست می شود مفاد مشروحه ی ذیل را با دقّت مطالعه نموده ودر رعایت کامل آن اهتمام ورزید .

اولیای محترم می بایست برای پیگیری مسائل پرورشی، آموزشی و انضباطی فرزند خود و ملاقات با مسئولین مربوط جهت تسریع در امور ، با تعیین وقت قبلی و هماهنگی به مدرسه مراجعه نمایند . در ضمن تلفن مدرسه جهت کارهای بسیار ضروری و کوتاه مدت می­باشد .
فعالیت­های فوق برنامه مانند کارهای گروهی ، کلاس­های تربیتی و ... که معمولاً پس از ساعت آموزشی انجام خواهد شد قبلا به صورت کتبی به اطلاع اولیا خواهد رسید .
حل اختلافات احتمالی بین دانش­ آموزان صرفاً بر عهده­ی مسئولین مدرسه بوده و رسیدگی اولیای دانش ­آموزان مورد تأیید نمی ­باشد .
تمامی نامه­ هایی که توسط دانش ­آموزان به منزل آورده می­شود و نیاز به تأیید ولی دارد باید علاوه بر ثبت در دفتر ارتباط ، رأس تاریخ مقرر به مدرسه عودت داده شود در غیر این صورت منجر به کسر امتیاز از دانش آموز می گردد .
حضور اولیا در تمامی جلساتی که از طرف مدرسه اعلام می­گردد الزامی می­باشد ، و از اولیای محترم تقاضا   می شود رأس ساعتی که برای شرکت در جلسات دعوت شده­ اند حضور به هم رسانند و مسئولین را از نظرات خود آگاه سازند ، حضور به موقع اولیای محترم منجر به کسب امتیاز برای دانش آموز می گردد .
نمره­ی انضباط ، امتیاز ، رفتار ، کرد ار، اخلاق و وضعیت آموزشی هر دانش ­آموز  در ثبت نام سال بعد دانش­آموز موثر می­ باشد .
 
 

˜˜˜     -----------------------------------------------------------------     ™™™

 
 

قوانین و  مقرّرات مدرسه

 1. ساعت ورود و خروج :

آغاز کار مدرسه ، رأس ساعت 7:10 صبح و پایان کار مدرسه ساعت 15:00 می­باشد ، هرگونه تغییر احتمالی در ساعت کاری با تصویب شورای مدرسه بوده و به اطّلاع اولیای محترم خواهد رسید .

 

 1. تأخیر

ورود به مدرسه :

 • ورود دانش آموز به مدرسه ، بعد از ساعت 7:10 تأخیر محسوب شده و موجب کسر انضباط و امتیاز از دانش آمو ز  می­گردد.

ورود دانش آموزان به مدرسه صرفاً از درب جنوبی می­باشد . ( ورود از درب شمالی ( بلوار دریا ) برای       دانش آموزان ممنوع است . )

 

  ورود به کلاس :

 • دانش آموزان موظفند قبل از حضور معلم و قبل از زمان شروع کلاس ، در کلاس درس حاضر شوند .
 • تأخیر دانش آموزان توسط دبیران محترم در سامانه مدبر ثبت می­گردد و در صورت تکرار تأخیر موارد توسط معلم راهنما پیگیری می­شود .

 

 

 1. غیبت
 • در صورتی که به هر علتی دانش آموز در مدرسه غایب باشد باید قبل از ساعت8:00 صبح همان روز از جانب والدین به مسئول پایه یا روابط عمومی اعلام گردد . در صورت عدم اطلاع تا این ساعت غیبت غیرموجه محسوب می شود .
 • در صورتی که دانش آموزی به علت بیماری غایب شود ، ضمن اطلاع رسانی تلفنی طبق چارچوب اعلام شد ه ،        می­بایست گواهی پزشک یا اعلام مکتوب ولی توسط دانش آموز تحویل مسئول پایه شود ، متذکر می­گردد در صورت عدم تحویل برگه ، غیبت غیرموجه محسوب می­شود .
 • غیبت موجه دانش ­آموز به ازای هر 1 روز برابر آیین نامه انضباطی مدرسه مشمول کسرامتیاز  خواهد شد .
 • غیبت غیرموجه منجر به کسر امتیاز و انضباط می­گردد و براساس قوانین و مقررات آموزش و پرورش اقدام خواهد شد .
 • داشتن غیبت پیاپی بیش از 1 روز در جلسه شورای مدرسه  طرح و براساس قوانین و مقررات آموزش و پرورش تصمیم گیری خواهد شد .
 • اولیای محترم در سال تحصیلی طوری برنامه ریزی نمایند که نیاز به گرفتن مرخصی برای دانش ­آموز نباشد زیرا صرف عدم حضور در مدرسه به هرعلتی منجر به کسر امتیاز می گردد . موارد خاص توسط اولیا باید از قبل به اطلاع مسئول پایه رسانیده شود .

 

 

 1. مشاجره در مدرسه (  ناسزاگویی ،  درگیری فیزیکی و... ) :
 • هر گونه مشاجره در داخل و خارج از مدرسه ممنوع می باشد و در صورتی که دانش آموزی مرتکب چنین عملی گردد برابر مقررات مدرسه با تصمیم شورای مدرسه و اطلاع رسانی به اولیا ، دانش آموز از حضور در کلاس محروم و روز بعد به صورت حضوری با اولیا بررسی خواهد شد .

 

 1. آوردن وسایل غیر ضروری به مدرسه :
 • آوردن هر گونه وسایل تجملی و زینتی ، اشیای گران بها و غیر ضروری ( گوشی همراه ، انواع لوح فشرده ، ساعت های هوشمند ، گردن بند ، دستبند و... ) به مدرسه ممنوع می باشد . درصورت مشاهده از دانش آموز گرفته شده و تا آخر سال تحویل داده نخواهد شد و از انضباط و امتیاز دانش آموز کسر خواهد شد .
 • درموارد خاص و اضطراری ، درصورت هماهنگی قبلی اولیا و پذیرش مدرسه ، درخصوص تلفن همراه ،  دانش آموز در بدو ورود تلفن همراه را تحویل مدرسه داده و در پایان ساعت درسی دریافت می کند . ( گوشی ساده )
 • دانش آموزان عزیز می بایست ، از آوردن پول زیاد به مدرسه خودداری نمایند .
 • هر دانش آموز تنها می تواند یک عدد فلش ساده و ارزان قیمت باخود به مدرسه بیاورد که دارای برچسب نام و نام خانوادگی بوده و فلش نیز به نام خود باشد .
 • حفظ و نگه داری فلش برعهده دانش آموز میباشد .
 • فلش می­بایست تنها دارای اطلاعات درسی بوده و از هرگونه اطلاعات غیر مرتبط و خصوصی خالی باشد .

 

 1. وضعیت ظاهری (لباس ،  موی سر ، رعایت بهداشت فردی و ...) :
 • دانش آموزان باید از پوشیدن کفش و لباس نامناسب اجتناب نموده ودر این مورد تابع مقررات تربیتی و اخلاقی مدرسه باشند .
 • پوشیدن هر گونه لباس آرم دار ، تنگ و با مدل های نامناسب ممنوع می باشد . در صورتی که دانش آموزی با لباس نامناسب در مدرسه و فعالیتهای فوق برنامه حاضر شود از نمره انضباط و امتیازی دانش آموز کسر خواهد شد و مورد به صورت تلفنی به اولیا اطلاع رسانی خواهد شد تا برای دانش آموز لباس مناسب بیاورند .
 • حضور دانش آموزان در مدرسه با لباس ورزشی به غیر از ساعات ورزش ممنوع می باشد ، لذا دانش­ آموزان نباید با لباس ورزشی به مدرسه بیایند .
 • موی سر دانش آموزان باید بدون مدل و عاری از مواد حالت دهنده باشد .
 • دانش آموزان باید در طول سال تحصیلی همواره از لحاظ بهداشت فردی ( تمیز بودن لباسها ، کوتاه بودن ناخنها و...) در شرایط مطلوب باشند .
 • علاوه بر بهداشت فردی ، همه دانش آموزان موظفند بهداشت عمومی( در کلاس، حیاط و ...) را رعایت نمایند .

 

 1. رعایت ادب و احترام نسبت به  دبیران ، کارکنان واحد آموزشی و دانش آموزان محل تحصیل:
 • بی احترامی به دبیران و پرسنل مدرسه به هیچ عنوان قابل توجیه نمی باشد و دانش آموزی که مرتکب چنین عملی شود با اطلاع و دعوت از ولی دانش آموز علاوه برکسر نمره ی انضباط و درج در پرونده  با تصمیم شورای مدرسه و طبق مقررات با دانش آموز برخورد خواهد شد .

 

 1. خسارت وارد کردن به اموال مدرسه :
 • جبران هر گونه خسارت به اموال مدرسه و دانش آموزان بر عهده ی دانش آموز و اولیای وی می باشد .

 

 

 1. شوخی کردن ، استهزاء ، جابجا کردن وسایل دیگران و...:
 • دانش آموزان باید بدانند هر گونه رفتاری که باعث اذیت و آزار دیگران شود در مدرسه ممنوع می باشد و در صورت مشاهده بار اول تذکر ، بار دوم ثبت در پرونده ودر صورت تکرار موجب حذف دانش آموز از برنامه ی خدمات ویژه آتی گشته و با تصمیم شورای مدرسه و طبق مقررات با دانش آموز برخورد خواهد شد .

 

 

 1. برداشتن اموال مدرسه و دانش آموزان دیگر :
 • هیچ دانش آموزی حق ندارد بدون اجازه به اموال دیگران دست بزند ، در صورت مشاهده با اطلاع ولی دانش آموز موضوع بررسی خواهد شد .

 

 

 1. استفاده از تلفن مدرسه :
 • دانش آموزان موظفند وسایل مورد نیاز خود را به همراه داشته باشند و درمورد برنامه های خارج از مدرسه هماهنگی های لازم را قبل از حضور درمدرسه با  اولیای خود انجام دهند ، لذا استفاده از تلفن مدرسه برای دانش آموزان مقدور نمی باشد . موارد خاص در ساعات درسی از طریق معلم راهنما پیگیری می شود .

 

 1. موارد اخلاقی :
 •  دانش آموزانی که به هر عنوان و یا با هر وسیله ای باعث انحراف اخلاقی خود و دانش آموزان دیگرگردند با تصمیم شورای مدرسه و برابر مقررات به شدیدترین صورت با آنها برخورد خواهد شد .

 

 

 1. آوردن وسایل توسط اولیا به مدرسه :
 • از اولیای محترم تقاضا می شود در طول ساعات درسی از آوردن وسائل شخصی دانش آموز از قبیل کتاب ، جزوه ، غذا ، وسایل ورزشی و غیره خودداری نماینده . موارد ثبت شده و در صورت تکرار اولیای مدرسه از پذیرفتن وسایل معذور می باشند .
 1. خروج بدون اجازه از مدرسه :
 • دانش آموزان در ساعات درسی( بعداز ورود به مدرسه تا پایان آخرین زنگ ) به هیچ عنوان حق خروج بدون هماهنگی از مدرسه را نداشته واگر دانش آموزی مرتکب چنین عملی گردد با اطلاع و دعوت از ولی دانش آموز علاوه بر کسر امتیاز و درج در پرونده با تصمیم شورای مدرسه و طبق مقررات با دانش ­آموز برخورد خواهد شد .

 

 1. هنگام خروج از مدرسه :
 •  دانش آموزانی که از سرویس استفاده می کنندتا آمدن سرویس  حق خروج از مدرسه را ندارند .
 • دانش آموزان بعد از تعطیلی از مدرسه حق توقف در خیابانها ، مغازه ها و پارک های اطراف مدرسه را ندارند ، در صورت مشاهده با دانش آموزان برابر مقرات مدرسه برخورد خواهد شد .
 • اگر گزارشی مبنی بر دیر رسیدن دانش آموزبه منزل ، به مدرسه ارائه گردد با دانش آموز برابر مقررات مدرسه برخورد خواهد شد .
 • خروج دانش آموزان تنها از درب محوطه ( جنوبی ) صورت می پذیرد .
 • دانش آموزان باید بلافاصله بعد از پایان ساعات درسی ( حداکثر تا 15:15 ) از مدرسه خارج شوند . در غیر این صورت تاخیر خروج از مدرسه برای آن­ها ثبت می گردد .
 • توجه : در برنامه های اردویی ، اولیا با مراجعه به درب شمالی مدرسه باید نسبت به خروج فرزندشان اقدام نمایند .

 

علاوه بر موارد ذکر شده در بندهای بالا دانش آموزان عزیز می بایست به نکات زیر توجه داشته باشند

 

 • اطاعت از دستورات آموزشی و پرورشی ، شرکت درکلاسهای درسی فوق برنامه و فعالیتهای جمعی مدرسه شامل مراسم های دینی و مذهبی ، اردوها و غیره در طول سال تحصیلی و تابستان .
 • رعایت نکات ایمنی وحفظ نظم در سرویس مدرسه وهمکاری با مسئول سرویس .
 • تحویل به موقع فرمها ، دعوت نامه ها ، اوراق امتحانی به اولیا و باز گرداندن به موقع آنها به مدرسه .
 •  انجام وظایف محوله به نحو احسن در مورد مسئولیت هایی که به عهده می­گیرند .
 • توجه کامل به تذکرات مسئولین مدرسه ، یاورها ، نمایندگان کلاس ، وسرگروه های درسی .
 • همکاری وهمدلی در ایجاد نظم وترتیب مطلوب ،  نظافت محیط آموزشی( نمازخانه ، ناهارخوری ، راهروها حیاط و... )
 • استفاده از زمین ورزشی ، آزمایشگاه ، کارگاه ، کتابخانه ، و سایت رایانه در خارج از ساعات مقرر ،  منوط به موافقت مسئول پایه و اجازه ی اولیای دانش آموز می باشد .
 • حفظ ونگه داری ومراقبت از وسایل شخصی از وظایف دانش آموزان بوده و مسئولین مدرسه هیچ گونه تعهدی در قبال مفقود شدن وسایل ندارند .
 • مطالعه دقیق آیین نامه انضباطی و انجام کامل مقررات مدرسه .

مراحل پیگیری موارد انضباطی

     هر گاه وضع اخلاق ، رفتار ، انضباط ، و پیشرفت تحصیلی دانش آموز با مقررات آموزشی و تربیتی مدرسه منطبق نباشد ، ستاد تربیتی مدرسه ( شامل مدیر ، معاون ، مسئول پایه و.. ) طبق آیین نامه انضباطی آموزش و پرورش ( ماده76 ) برحسب مورد اقدامات زیر را انجام خواهند داد :

1- تذکر و اخطار شفاهی به طور خصوصی .

2- تذکر و اخطار شفاهی در حضور دانش آموزان کلاس مربوطه .

3- تغییر کلاس ، در صورت وجود کلاسهای متعدد در یک پایه با اطلاع ولی دانش آموز .

4- اخطار کتبی و اطلاع به ولی دانش آموز.

5- اخراج موقت از مدرسه با اطلاع قبلی ولی دانش آموز حداکثر برای مدت سه روز .

6- انتقال به مدرسه ی دیگر .

 

دانش آموزانی که وظایف خود را به نحو شایسته ای انجام دهند مورد تشویق قرار خواهند گرفت